E-booki. Jak je użytkować?

Watermark

Książki elektroniczne (e-booki) są coraz bardziej popularne, dlatego warto znać zasady korzystania z tych publikacji zgodnie z prawem. Jest to niezmiernie ważne zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i dobrych praktyk na rynku e-booków.

Książki w postaci elektronicznej są aktualnie zabezpieczone znakiem wodnym tzw. watermarkiem. Dzięki Takiemu zabiegowi możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej użytkownika. Watermark to bardzo dobre rozwiązanie dla kupujących ebooki, gdyż nie wymaga stosowania specjalnego oprogramowania do odczytywania treści zakupionych plików.

Ebooki ze znakiem watermark można drukować, kopiować i do użytku osobistego. W praktyce oznacza to, iż książkę w postaci e-booka możemy używać tak samo jak książkę papierową. Pamiętać jednak należy, że działania podejmowane w związku z publikacją elektroniczną, nie może łamać praw autorskich. Korzystanie z e-booka powinno odbywać się zawsze w granicach uzyskanej licencji.

Kupujemy e-booki. Gdzie znajdziemy informację o licencji?

Najczęściej informację o licencji znajdziemy w treści regulaminu sklepu internetowego, w którym kupujemy publikację. Nie możemy zatem e-booka zamieszczać bez pozwolenia wydawcy na portalach, powielać i sprzedawać. Każdy e-book zabezpieczony jest watermarkiem czyli unikalnym kluczem przypisanym do osoby, która kupiła dany produkt. Jeżeli zdarzy się ebook zostanie zamieszczony w Internecie, wówczas odpowiedzialność za nie zgodne z prawem rozpowszechnianie treści może ponosić osoba, do której przypisany jest watermark.

W przypadku stwierdzenia kradzieży czytnika należy sprawę zgłosić na najbliższy komisariat lub do księgarni, gdzie kupiliśmy książkę. Dzięki temu w momencie znalezienia w internecie pirackich treści, wiadomo będzie, że nie wypłynęły one z winy Klienta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*