Windykacja i prawa dłużnika

windykacja długów

Dzisiaj z uwagi na ciężkie warunki finansowe bardzo często sięgamy po różne zobowiązania finansowe w postaci kredytów, pożyczek czy chwilówek. Jednym słowem zadłużamy się w naprawdę wielu różnych instytucjach i w momencie, gdy wpadamy w prawdziwą spiralę zadłużenia. Oczywiście jako dłużnik mamy swoje prawa są one dla nas szczególnie ważne zwłaszcza w momencie, gdy zgłasza się już do nas firma windykacyjna, która wymusza na nas spłatę zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że windykacja w żaden sposób nie jest dzisiaj związana z egzekucją komorniczą. To dwa zupełnie odrębne pojęcia chodź ostatecznie obie sprawy łączy konieczność spłacenia długu. Windykacja mimo wszystko powinna opierać się na dialogu pomiędzy dwoma stronami może to być reprezentant wybranej osoby lub też firma.

Windykacja zadłużenia – windykator nie jest komornikiem

Praktycznie, nie opiera się to, na zajmowaniu odpowiednich dóbr dłużnika, ponieważ takie uprawnienia posiada jedynie komornik. Windykator może jedynie doprowadzić do ugody, aby dłużnik dobrowolnie zobowiązał się do spłaty zadłużenia na nowych określonych warunkach. W ten sposób można postarać się o kompromis, a to oznacza, że windykator spełnił swoje zadanie. Warto zauważyć, że taka ugoda może, ostatecznie być korzysta dla wszystkich, pod warunkiem, że dłużnik zrozumiał, że warto iść na kompromis. Praktyka pozwala nam zrozumieć, że chodzi o odzyskanie pieniędzy. Odpowiednie rozwiązania sprawiają, że wierzyciel otrzymuje swoje pieniądze, jednak są one mniejsze, ponieważ pewien procent odzyskanych pieniędzy zostaje potraktowany jako prowizja dla windykatora.

Dwie metody windykacji

Znane są nam dwa powszechne sposoby windykacji. Pierwszy polega na polubownym rozstrzygnięciu całej sprawy, dłużnik dostaje monit, w którym zostaje wezwany do zapłaty. Windykator odwiedza dłużnika, celem przypomnienia postanowienia w tym wypadku nie stosuje się jakiś wymyślnych metod, jest to jedynie ostrzegawcze wyjście. Drugi sposób windykacji to sprawa sądowa. Najczęściej sposób ten stosuje się w momencie, gdy nie sposób załatwić wszystkiego po dobroci. To firma windykacyjna jest zobowiązana skierować sprawę do sądu. Tylko ta instytucja może nakazać zwrot pieniędzy i innych dóbr a po prawomocnym wyroku swoje działania może, rozpocząć już komornik, na tym działanie firmy windykacyjnej się kończy.

Dla dłużnika lepiej jest się dogadać niż pakować się w kolejne kłopoty. Dłużnik może się nawet zgodzić na oddawanie zobowiązania w ratach. Firmy ściągające długi działają zgodnie z przepisami prawnymi. Windykator nie może doprowadzać do sytuacji, gdy domaga się on od dłużnika wyjawienia całego majątku. Jest to niezgodne z przepisami, a windykator nie posiada takich uprawnień. Dłużnik w praktyce nie musi nawet zapraszać windykatora do domu, ponieważ nie istnieje taki obowiązek. Niektórzy windykatorzy działają nielegalnie, przekraczając swoje uprawnienia. Pamiętajmy, że windykator w żadnym wypadku nie może zlecić egzekucji komorniczej to uprawnienia, które przysługują jedynie komornikowi i nikomu więcej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*