Zdjęcie smartfonem

fotografowanie telefonem

Obecnie większość smartfonów posiada aparaty, które z powodzeniem mogą konkurować ze słabszymi aparatami cyfrowymi. Wykonanie dobrego zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego jest bardzo łatwe, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Wygodą robienia zdjęć za pomocą smartfona jest fakt, że nie musimy nosić ze sobą aparatu cyfrowego. Najnowsze modele telefonów komórkowych wyposażone są w aparaty o rozdzielczości, która sięga nawet ponad 20 megapikseli. To znacznie więcej niż rozdzielczość wielu prostych aparatów cyfrowych. Oczywiście żaden telefon komórkowy nie będzie nam w stanie zastąpić lustrzanki. Jednak osoba, która wie, jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem, z powodzeniem wykona profesjonalną fotografię wysokiej jakości.

Już na etapie wyboru odpowiedniego telefonu komórkowego warto zwrócić uwagę, czy posiada on funkcję autofocus, czyli automatycznego ustawienia ostrości. Dzięki temu będziemy mogli uchwycić interesujący nas moment bez konieczności ustawiania parametrów na etapie robienia zdjęcia. Wiadomym jest fakt, że czasami zjawiska, które chcemy sfotografować, trwają zaledwie kilka sekund. Dzięki funkcji autofocus wykonamy zdjęcie o doskonałej ostrości w bardzo krótkim czasie, bez obaw, że nie uchwycimy obiektu na czas.

Zdjęcie smartfonem. Jak Kadrować?

Bardzo ważne jest również odpowiednie kadrowanie. Najczęściej fotografowany obiekt umieszcza się w centrum kadru. Warto jednak przesunąć go nieco w lewą bądź prawą stronę, dzięki czemu perspektywa będzie dużo ciekawsza. Większość kadru powinna zostać wypełniona fotografowanym obiektem, tak, aby w oczy nie rzucały się niepotrzebne szczegóły. Jeśli przypadkiem uchwyciliśmy niepożądane zjawiska, warto zastosować efekt rozmycia. Aparat powinien być nakierowany prosto, aby horyzont był idealnie równy.

Sam sposób ustawienia aparatu powinien być dobrany odpowiednio do fotografowanego obiektu. Jeżeli jest on bardzo szeroki, warto ustawić telefon w pozycji poziomej. W przypadku, gdy fotografujemy obiekt cechujący się większą wysokością niż szerokością, ustawienie poziome przyniesie najlepszy możliwy efekt.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*